Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okulary do komputera

2020-01-08
Okulary do komputera

Okulary do komputera to coraz powszechniejsze rozwiązanie dla osób spędzających dużo czasu przed ekranem. Statystyki są nieubłagane. Bardzo duża część polaków kilka godzin dziennie korzysta z laptopów i komputerów. Bardzo duży odsetek społeczeństwa pracuje z wykorzystaniem tych urządzeń. Jest to oznaka postępu w technologii, jednak czy nie odbija się to negatywnie na naszym zdrowiu? Pamiętajmy, że praca przy komputerze oznacza bardzo duży wysiłek dla narządu wzroku. Powinniśmy zadbać o niego tak dobrze, jak tylko potrafimy.







Spis treści
Jak dbać o wzrok podczas pracy? 
Objawy zmęczenia narządu wzroku 
Jakie soczewki wybrać?
Dopasowanie okularów 
Jak wybrać oprawy?
Powłoki antyrefleksyjne 
Powłoka Blue Resistant

Czym się wyróżniają okulary do komputera?

Praca wykonywana przy komputerze przez kilka godzin jest dużym wyzwaniem dla naszego organizmu, dlatego warto pomyśleć o okularach. Długie spędzanie czasu w pozycji siedzącej bardzo obciąża kręgosłup, dlatego też powinniśmy zadbać również o jak najwłaściwszą postawę. Dopilnowanie prawidłowego ustawienia miejsca pracy jest bardzo ważne, w celu uniknięcia późniejszych bóli pleców. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że korzystanie z komputera to głównie praca wzrokowa. Jeżeli chcemy uchronić nasze oczy przed nadmiernym zmęczeniem, zadbajmy o prawidłową odległość ekranu od naszej głowy. Bardzo ważne jest także regularne stosowanie przerw w pracy. Skuteczna i coraz częściej stosowana metoda ochrony wzroku podczas używania komputera polega na noszeniu specjalnych okularów. Już dzisiaj możemy zakupić modele, będące specjalnie przystosowane do pracy przed ekranem. Jeżeli występuje problem z "suchym" okiem, warto korzystać z kropelek do oczu. Wybór preparatów jest ogromny, najlepiej skonsultować się z okulistą.

Po czym poznać, że nasze oczy są przemęczone?

Jest kilka objawów, które sugerują nadmierne zmęczenie narządu wzroku. Zazwyczaj pierwsze symptomy pojawiają się kilka godzin po rozpoczęciu pracy przed komputerem. Należą do nich: bóle głowy (pojawiające się w trakcie lub po pracy przed komputerem), niewyraźne widzenie (zmiany refrakcji), widzenie podwójne, delikatne zezowanie (po kilku godzinach patrzenia w ekran), suchość oka, uczucie piasku pod powieką, widzenie "przez mgłę".

Jakie okulary wybrać do pracy przy komputerze?

Jest szereg cech, które okulary powinny spełniać, żeby zapewnić optymalną ochronę dla naszego wzroku. Po pierwsze okulary muszą korygować wadę refrakcji (krótkowzroczność, dalekowzroczność, starczowzroczność, astygmatyzm). Osoby korzystające z komputera powinny regularnie sprawdzać wzrok u okulisty lub optometrysty. Specjalista po dokładnym badaniu określi wadę wzroku, co umożliwi wybranie odpowiedniego rodzaju soczewek, o wskazanej zdolności skupiającej. Okulary źle dobrane potrafią przyspieszyć proces zmęczenia oczu.

 

Okulary Rayban z filtrem blue

 

Jakie soczewki wybrać?

Soczewki powinniśmy wybierać w zależności od wady wzroku. Do czterdziestego roku życia zazwyczaj wystarczają klasyczne jednoogniskowe szkła, które korygują zaburzenia refrakcji (krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm). Z wiekiem zdolność naszej naturalnej soczewki do akomodacji jest wyczerpywana. Zjawisko to nazywane jest starczowzrocznością (presbyopia), chociaż wada wcale nie musi dotyczyć starszych ludzi. Korekcja widzenia w tym przypadku wymaga zastosowania dwóch par okularów lub okularów progresywnych.

Okulary progresywne

Okulary progresywne to ciekawe rozwiązanie dla osób cierpiących na starczowzroczność. Soczewki zastosowane w tych okularach umożliwiają wyraźne widzenie na różne odległości. Inną zdolność skupiającą mają szkła, gdy patrzymy przez ich górną część a inną, gdy zerkamy przez dolną. Dzięki temu nie ma konieczności ściągania okularów za każdym razem, kiedy z ekranu przerzucamy wzrok na dokumenty i kiedy chcemy popatrzeć na osobę siedzącą po drugiej stronie biura. Soczewki mają również tak zwany kanał progresji, który zapewnia płynne przejście między strefami widzenia do bliży i do dali. Niestety do korzystania z okularów progresywnych trzeba się przyzwyczaić, dla pewnej grupy osób okażą się świetnym rozwiązaniem. Są też ludzie, którzy nie potrafią się przystosować do patrzenia raz przez górną, innym razem przez dolną część soczewek.

Dobre dopasowanie okularów

Żeby okulary spełniały swoją funkcję, muszą być dobrze dopasowane do anatomii twarzy. Każdy z nas może mieć inny rozstaw oczu, czy wysokość źrenic. Należy zmierzyć te parametry, żeby precyzyjnie wycentrować soczewki. Jeżeli okulary nie są optymalnie ustawione, to noszenie będzie przyspieszało męczenie wzroku. Soczewki mimo dobrej mocy skupiającej nie zapewnią płynnego i wyraźnego widzenia.

Jakie oprawy wybrać?

Należy zdecydować się na lekkie, wytrzymałe i dobrze dopasowane oprawy. Niska waga sprawia, że okulary nie zsuwają się z nosa mimo długiego czasu używania. Oczywiście wybrane oprawy powinny cechować się wytrzymałością. Nawet praca w biurze może spowodować uszkodzenie okularów. Powinniśmy zadbać o trwałość sprzętu, tak żeby służył nam przez kilka lat. Dobre dopasowanie opraw to bardzo ważny czynnik, decydujący o przydatności okularów. Wybrany model nie może uciskać nosa, skroni, ani małżowin usznych. Oprawy nie mogą zsuwać się ze swojego miejsca. Kiedy okulary będą się ruszały, prawidłowo wycentrowane soczewki przestaną pełnić swoją funkcję. Ważnym czynnikiem przy wybieraniu opraw są osobiste preferencje klienta. Pamiętajmy, że okulary to bardzo ważny element naszego wyglądu. Pierwsze, co rzuca się w oczy przy poznawaniu nowej osoby to właśnie twarz. Okulary powinny się dobrze komponować ze stylem ich użytkownika. Jest wiele artykułów, gdzie specjaliści modowi doradzają, jaki kształt oprawek dobrać do twarzy. Warto zapoznać się z tymi źródłami. Do wyboru pozostaje jeszcze kolor. Można zdecydować się na klasyczny czarny, a można zamówić model o innej barwie. W końcu oprawki mają się podobać przede wszystkim osobie, która ich używa.

Powłoki antyrefleksyjne

Powłoki antyrefleksyjne to bardzo istotny element okularów przeznaczonych do pracy z komputerem. Zastosowana warstwa likwiduje refleksy świetlne, które odbijają się od ekranu. Takie rozwiązanie bardzo podnosi komfort pracy przy komputerze. Co prawda, powłoki antyrefleksyjne są w większości okularów standardem, ale warto zwrócić uwagę na ich obecność. To rozwiązanie jest przydatne również na co dzień, w klasycznych okularach korekcyjnych. Refleksy są odbijane nie tylko od ekranu komputera, ale też od innych powierzchni.

Powłoka Blue Resistant

Powłoka Blue Resistant to nowość na rynku optycznym. Technologia jest reklamowana, jako warstwa chroniąca oko przed szkodliwym światłem niebieskofioletowym. Producenci podkreślają, że jest to rozwiązanie właśnie dla osób spędzających dużo czasu przed ekranem komputerów. Warto rozważyć zakup soczewek z powłoką Blue Resistant, nawet jeśli nie masz wady wzroku. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, dla których ważna jest profilaktyka. Długotrwała praca przed komputerem jest bowiem wyczerpująca również dla osób, które nigdy wcześniej nie miały problemów ze wzrokiem. Wybierając tzw. zerówki z powłoką antyrefleksyjną oraz Blue Resistant, ochronisz oczy przed refleksami świetlnymi odbijającymi się od ekranu komputera oraz przed światłem niebieskofioletowym. Dzięki temu znacząco zniwelujesz towarzyszące Ci na co dzień poczucie zmęczenia i dyskomfortu. Praca przy komputerze bardzo mocno eksploatuje wzrok. Kiedy zauważysz u siebie objawy zmęczenia oczu, należy pójść do okulisty i zastanowić się nad zakupem okularów do pracy przed komputerem. Takie rozwiązanie znacznie podniesie komfort pracy i sprawi, że czas spędzony przed ekranem nie będzie się dłużył. Ważne, żeby oprawki oraz soczewki charakteryzowały się odpowiednimi cechami, które poprawiają ochronę wzroku przy wykonywaniu pracy.
pixel