Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okulary progresywne. Wszystko, co warto wiedzieć

2019-12-12
Okulary progresywne. Wszystko, co warto wiedzieć

Okulary progresywne to bardzo ciekawa propozycja dla pacjentów z niektórymi wadami wzroku. Miliony osób na całym świecie przekonało się o wygodzie tego rozwiązania. Technologia zastosowana w okularach jest wstanie zapewnić wyraźne widzenie na każdą odległość. Oznacza to, że nie musimy korzystać z kilku par okularów, wystarczy zastosować soczewki progresywne. Oczywiście to rozwiązanie ma również swoje wady. Jednak coraz więcej pacjentów decyduje się na noszenie tego typu szkieł.





Spis treści
Co to są soczewki progresywne?
Budowa soczewek
Wady soczewek
Przeciwwskazania do stosowania
Dla kogo?
Cena

Na czym polega fenomen okularów progresywnych?

Okulary progresywne czasem są określane jako szkła wieloogniskowe, ponieważ w rzeczywistości zastosowano w nich wiele soczek o różnej mocy, tak żeby dobrze widzieć na wszystkie odległości. Klasyczne okulary do czytania są jednoogniskowe. Nadają się jedynie do patrzenia na przedmioty położone w bliży. Gdy będziemy próbować w tych okularach patrzeć w dal, dostrzeżemy mocno niewyraźny i rozmyty obraz. Soczewki progresywne są w stanie zapewnić ostre widzenie przedmiotów położonych blisko i daleko. W celu przestawienia zdolności skupiającej okularów musimy spoglądać przez górną, dolną, bądź środkową część szkła. Gdy obserwujemy obiekt położony daleko, patrzymy ku górze. Kiedy chcesz coś przeczytać, wystarczy, że spojrzysz przez dolną część szkła. Pomiędzy tymi dwoma strefami, soczewka posiada tak zwany kanał progresji, dzięki któremu nie ma ostrego przejścia między dwoma strefami, a dodatkowo możemy widzieć przedmioty położone średnio daleko (na przykład ekran komputera). Oprócz soczewek jednoogniskowych i wieloogniskowych na rynku można znaleźć jeszcze modele dwuogniskowe (bifokalne). Dzięki zastosowaniu tej opcji można widzieć dobrze do dali oraz do bliży, ale przejście między tymi strefami nie jest płynne, tylko bardzo nagłe- ze względu na brak kanału progresji. Soczewki dwuogniskowe nie są często używane, ponieważ szkła wieloogniskowe (progresywne) są bardzo dobrą alternatywą. Te nowoczesne okulary potrafią zastąpić dwie inne pary- "do czytania" i "do chodzenia". Nie ma konieczności ciągłej zmiany oprawek. Soczewki progresywne stanowią duże ułatwienie w funkcjonowaniu, szczególnie tym, którzy muszą szybko reagować na sytuacje w różnej odległości.

Jak skonstruowane są soczewki progresywne?

Szkło progresywne jest wieloogniskowe. Ma co najmniej kilka stref widzenia. Górna część odpowiada za ostre widzenie do dali. Dolny obszar szkła umożliwia wyraźne oglądanie przedmiotów z bliska i czytanie. Środkowa strefa stanowi kanał progresji, co daje możliwość obserwowania przestrzeni między dalą a bliżą. To właśnie w tym miejscu, zmienna krzywizna szkła łączy w sobie dziesiątki mocy optycznych. Przykładem pracy wzrokowej w zakresie pośredniego dystansu jest na przykład czytanie informacji z ekranu komputera. Zdolność skupiająca zmienia się łagodnie, stąd mówimy o progresji. Tak skonstruowane okulary umożliwiają ostre widzenie niezależnie od odległości punktu, na który patrzymy.

Kobieta w okularach przy komputerze

Wady soczewek progresywnych

Jedną z wad szkieł progresywnych jest rozmywanie się obrazu w obszarach peryferyjnych. Problem ten był zauważalny i dość uciążliwy dla użytkowników. Obecnie technologia produkcji soczewek tak bardzo posunęła się do przodu, że obszary występowania nieostrego obrazu są niewielkie. Zauważalne może być co najwyżej minimalne rozmycie. Jest to na tyle lekka cecha obrazu, że większość pacjentów korzystających ze szkieł progresywnych nie jest świadomych tego zjawiska. To niewielkie rozmycie obrazu, ogranicza trochę pole widzenia. W codziennym użytkowaniu nie ma to znaczenia, jednak gdy ktoś pracuje długie godziny w biurze, to zapewne będzie musiał częściej obracać głowę. Odruchowo nasze ciało ustawia się tak, żeby to na co patrzymy, nie było w peryferyjnej strefie szkła.

Trudności w przyzwyczajeniu się do okularów

Tę wadę należy podkreślić, bo dotyczy ona dość sporej liczby użytkowników. Obserwowanie świata w okularach progresywnych wymaga specyficznego układania głowy. Tego po prostu trzeba się nauczyć. Kiedy patrzymy w dal, wymagane jest delikatnie pochylenie głowy w przód (wtedy patrzymy przez górną część szkła). Podczas czytania należy skierować gałki oczne do dołu, natomiast głowę trzymać w miarę prosto (wtedy obserwujemy świat przez dolną strefę soczewki progresywnej). Dystanse pośrednie wymagają, czegoś pomiędzy tymi dwiema pozycjami. Te ruchy wchodzą w krew. Później są wykonywane zupełnie odruchowo i automatycznie, niestety na początku może wystąpić pewien problem z przyzwyczajeniem swojego ciała. Specjaliści zalecają, żeby odpowiednio wcześnie zdecydować się na szkła progresywne. Znacznie łatwiej wtedy zaakceptować sposób ich używania. Oczywiście trening czyni mistrza! Im częściej będziesz używać okularów, tym szybciej będziesz odczuwał w nich komfort patrzenia. Nie sięgaj jednak po swoje poprzednie szkła! W ten sposób może cofnąć postępy w nauce użytkowania nowego modelu. Czas przystosowania organizmu do soczewek progresywnych jest indywidualny. Niektórzy łapią to od razu, inni muszą męczyć się kilka tygodni.

Praca w biurze a okulary progresywne

Pracownicy spędzający 8 godzin dziennie na czytaniu dokumentów lub używaniu komputera nie koniecznie będą zadowoleni z soczewek progresyjnych w pracy. Przymusowe długie utrzymywanie głowy w jednej pozycji i delikatne ograniczenie pola widzenia mogą przeszkadzać w wykonywanych zajęciach. Te osoby w biurze powinny używać normalnych jednoogniskowych okularów do czytania. Jednak nie wyklucza to używania po pracy progresywnych modeli, które mają wiele zalet.

Przeciwwskazania

Jest grupa przeciwwskazań do stosowania soczewek progresywnych. Wśród nich wymienia się: zeza, zaburzenia związane z błędnikiem, zwyrodnienie plamki, jaskra, zaćma czy szybko pogłębiająca się wada wzroku (osoby te mają problem z przyzwyczajeniem się do nowych szkieł).

Zalety soczewek progresywnych

Najważniejszą zaletą jest to, że zastępują kilka par okularów. Te osoby, które do tej pory nosiły jeden model do czytania a drugi do patrzenia w dal, teraz mogą korzystać tylko z soczewek progresywnych. Nie trzeba pamiętać, gdzie położyło się drugą parę. Jest też mniejsze ryzyko zniszczenia oprawek, jeżeli ciągle mamy je na nosie. Zazwyczaj uszkodzeniu ulegają te okulary, których nie używamy. Korzystając z tych samych soczewek, można kierować samochodem, iść na spacer oraz czytać książkę.

Dla kogo są odpowiednie okulary progresywne?

Dla kogo są odpowiednie okulary progresywne? Przede wszystkim dla osób, które cierpią na starczowzroczność. Jest to wada refrakcji, którą nabywają praktycznie wszyscy. Za wystąpienie objawów odpowiadają zmiany w składzie biochemicznym soczewki. Proces ten następuje najczęściej po 40 roku życia. Soczewka traci elastyczność, a tym samym zdolność do akomodacji (czyli regulacji załamywania promieni, w zależności od tego, jak daleko jest obserwowany obiekt). Wtedy okuliści zalecają zazwyczaj zastosowanie dwóch par okularów lub okularów z soczewkami progresywnymi.

Od czego zależna jest cena okularów progresywnych?

Kiedyś okulary progresywne kosztowały bardzo dużo. Od wielu lat są powszechnie dostępne na rynku, co znacznie obniżyło ich cenę. Oczywiście jest to wydatek większy niż okulary z soczewką jednoogniskową. Warto jednak pamiętać, że model progresywny zastępuje dwie pary okularów. Jeżeli spojrzymy na to w ten sposób, może okazać się, że oprócz komfortu użytkowania i solidnego wykonania zaoszczędzimy, ponieważ kupimy tylko jedną parę. Ceny są dość mocno zróżnicowane i zależą od różnych czynników, chociażby od wybranych oprawek. Trzeba liczyć się z kosztem rzędu około 800 złotych. Soczewki progresywne gwarantują poprawę widzenia obiektów z każdej odległości. Są bardzo funkcjonalne, ponieważ nie musimy sięgać co chwilę po drugą parę okularów. Skonstruowanie soczewki progresywnej z pewnością jest jednym z największych osiągnięć optyków, które ułatwiło codzienne życie. Podczas wybierania okularów, warto dopytać o możliwość zastosowania szkieł wieloogniskowych.
pixel