Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Technologie soczewek wykorzystywane w okularach Ray-Ban®

Stopnie zabarwienia i oznaczenia soczewek

Stopnie barwienia soczewek

Soczewki przeciwsłoneczne posiadają różne stopnie zabarwienia. Zaczynając od 0 dochodząc do 4. W marce Ray-ban takie oznaczenia można znaleźć na lewym zauszniku modelu po wewnętrznej stronie. Są to oznaczenia 1N, 2N, 3N, 4N oraz 1P, 2P, 3P, 4P. Literka "N" oznacza soczewki bez polaryzacji, zaś z literą "P" są to soczewki polaryzacyjne.

Zatem co oznaczają cyferki? Są to stopnie zabarwienia. Stopień 0 i 1 są bardzo jasne, oczywiście chronią nas przed promieniami UV, ale nie chronią przed mocnym światłem słonecznym. Zabawienie 2 i 3 jest najczęściej spotykane w w naszej części świata, ponieważ taka ochrona spokojnie wystarcza do używania na codzień. Stopień zabarwienia 4 przeznaczony jest dla osób często podróżujących w wysokie góry lub często na śniegu, takie soczewki już będą za ciemne do prowadzenia samochodu. 

 

Co to jest polaryzacja? 

Polaryzacja wykorzystuje efekt rozchodzenia się światła i porządkuje go tak, by widziany przez soczewkę polaryzacyjną obraz był wyraźny. Światło porusza się zarówno pionowo, jak i poziomo. Promienie słoneczne padające pionowo sprawiają, że widzimy kolory, kształty i obrazy. Światło biegnące poziomo jest natomiast odpowiedzialne za smugi, refleksy, które nas oślepiają. Soczewki polaryzacyjne przeciwdziałają takiemu efektowi.
Obraz, jaki widzimy przez soczewki z polaryzacją jest bardziej ostry i nasycony barwami, niż widziany „gołym” okiem. Nie oznacza to jednak, że polaryzacja zakłamuje widziany przez nas świat. To raczej wina drobnych cząsteczek wody, które unoszą się w atmosferze i odbijają promienie słońca w niekorzystnym dla nas kierunku i sprawiają, że widzimy rzeczy jako nieco bardziej rozmyte i nieostre. Nosząc okulary z polaryzacją odkryjemy, że niebo jest nieco ciemniejsze, a zieleń bardziej soczysta, niż nam się wydawało.

W skrócie: okulary polaryzacyjne usuwają zbędne odblaski, które są rozproszonym światłem i przepuszczają tylko proste, spolaryzowane światło.
Okulary polaryzacyjne mają dwa zadania: 
1. chronić oczy przed promieniami słonecznymi które odbijają się od rzeczy poziomych takich jak np. maska samochodu,
2. niwelują odblaski odbijane od powierzchni płaskich przez co można lepiej dostrzec widziany obraz. 

 Soczewka Chromance i jej właściwości

Okulary Chromance

RB4264 Chromance, RB3543 ChromanceRB4255 Chromance

Jest to nowa i rewolucyjna technologia tworzenia soczewek, która łączy w sobie polaryzacyjną ochronę oraz oszałamiający efekt wzmocnienia kolorów. Całkowicie zmienia postrzeganie kolorystyki w krajobrazie. Dzięki przysłanianiu nadmiaru światła i lekkości nie nadwyrężają wzroku. Dzięki temu można je nosić przez cały dzień.

Zaskakują swoimi funkcja zwiększającymi zakres widzenia kolorystyki w każdym otoczeniu i warunkach oświetleniowych, nawet widoczne jest to w cieniu obok budynku, dzięki delikatnej, a zarazem silnej ochronie zapewnionej poprzez przysłanianie nadmiaru światła.

Szkła Evolve

Okulary Evolve
RB3025-90664A

Reagują na działanie światła i dostosowują się do każdych warunków. A efekt? Doskonała widoczność w każdych warunkach nasłonecznienia. Filtr UV400 zapewnia niemal całkowitą ochronę oczu (99%–100%).  Soczewki Evolve są dostępne w różnych odcieniach.

Fotochrom w soczewkach Ray-Ban

Soczewki fotochromowe 
 Fotochromy to coś w rodzaju okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych w jednym. Wygodne rozwiązanie dla tych, którzy ze względu na wadę wzroku muszą nosić okulary przez cały czas, a przy tym dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu.
Kolor soczewki w tego typu okularach zmienia się w zależności od natężenia światła słonecznego. Im ostrzejsze światło, tym ciemniejsza soczewka. Latem, w upalne dni, fotochromy robią się niemal tak ciemne, jak okulary przeciwsłoneczne. Oczywiście na zewnątrz pomieszczeń.

Fotochromy są charakterystyczne dla soczewek z tworzyw sztucznych, natomiast nie zbyt dobrze spisują się w połączeniu z soczewką szklaną.

 Soczewki korekcyjne w okularach przeciwsłonecznych oraz korekcyjnych marki Ray-ban

 
Oryginalne okulary Ray-ban wraz soczewkami

Szkła od Ray-ban są grawerowane logiem firmy na obu soczewkach. Wtedy mamy pewność, że mamy do czynienia z autentycznością. Wszystkie soczewki tworzone są w laboratorium, aby dostarczyć maksimum satysfakcji z ich użytkowania.
Przeciwsłoneczne oraz korekcyjne soczewki posiadają powłokę utwardzającą z obu stron, aby mogły służyć jak najdłużej. Są odporne na uderzenia i upadki, na zarysowania, jak odporne na środowiska zasolone.
Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest ochrona UV, która jest we wszystkich soczewkach.
Powłoka antyrefleksyjna premium zwiększa komfort codziennego użytkowania. Posiada właściwości hydrofobowe, działanie tłuszczy oraz antystatyczne. W skrócie soczewki posiadają powłokę odporną na zabrudzenie. 

Okulary korekcyjne posiadają powłokę DST (Digital Surfacing Technology), polega ona na ostrym widzeniu przez soczewkę nie tylko przez centrum soczewki ale i przez jej peryferie. Stosowane jest w soczewkach jednoogniskowych oraz progrsywnych. 
Kolejna powłoka antyrefleksyjna premium z filtrem blue-light. Neutralizuje ona światło niebieskie emitowane przez urządzenia cyfrowe, takie jak smartphone, czy tablet.

Przeciwsłoneczne soczewki korekcyjne mogą też posiadać polaryzację, którą szczegółowo opisaliśmy wyżej.

pixel